main_clanek_1920_x_800.jpg

A290_β: ALPINE PŘEDSTAVILA SVOU VIZI ELEKTRICKÉHO SPORTOVNÍHO VOZU V KAŽDODENNÍM ŽIVOTĚ

A290, budoucí malý elektrický sportovní vůz nové éry značky Alpine, se představuje ve velkolepém a mimořádně sportovním hávu výstavního vozu A290_β (A290 "beta"). První ze tří modelů budoucí "garáže snů" bude stoprocentně elektrický sportovní vůz nové generace, který má v každém probudit ducha soutěživosti a znovuobjevit každodenní sportovnost.

Model A290_β tak zahajuje novou kapitolu vzrušující historie značky Alpine. Značka čerpá ze svého dědictví a sportovní DNA a vydává se dobývat nové segmenty, počínaje sportovním městským vozem. Svým designem, materiály i technologiemi ilustruje tento předváděcí vůz nový způsob vnímání sportovního elektrického pohonu, který nabízí řidiči i jeho spolujezdci širokou paletu emocí. V době, kdy se nízkouhlíková mobilita stává v automobilovém sektoru klíčová, je Alpine A290_β více než jen předváděcím vozem, je také ztělesněním silných a odhodlaných ambicí značky ve prospěch udržitelného sportovního života.

Volba názvu A290_β je v souladu s globální strategií pojmenovávání značky Alpine, kdy názvy začínají písmenem "A", za nímž následují tři číslice. Číslo "2" odpovídá segmentu B a číslo "90" budoucí lifestylové řadě značky. A konečně písmeno Beta v řecké abecedě se používá pro označení mezistupně vývoje před oficiálním uvedením sériového vozu na trh.

„Model A290_β představuje začátek nové éry značky Alpine, kdy se od roku 2024 počítá se zrodem 100% elektrické "garáže snů". Tento městský předváděcí vůz nově objevuje všechen možný potenciál elektrického sportovního vozu. V návaznosti na své silné dědictví posouvá A290_β značku Alpine k možnostem prožitku ducha závodění na každodenní bázi, což je esence značky již od jejího vzniku.“ Laurent Rossi, CEO Alpine

FILOZOFIE

ZNOVUOBJEVENÝ SPORTOVNÍ CHARAKTER


Vnější design modelu A290_β předznamenává linie budoucího sériového modelu, zatímco jeho koncepčnější interiér se vyznačuje novým uspořádáním tří sedadel.

Tento předváděcí vůz nastavuje vysokou laťku výkonnosti a agility ve své třídě. Se svými dvěma elektromotory vpředu je A290_β mimořádně sportovním vozem, který demonstruje technologickou výzvu, kterou přijali inženýři a vývojoví jezdci společnosti Alpine. Ti zkombinovali četné specifické úpravy (podvozek, odpružení, řízení točivého momentu atd.) s rozsáhlým laděním, aby získali vůz, který je hravý a zároveň výkonný.

Předváděcí vůz, který byl schválen pro provoz na závodní trati Francouzskou federací automobilového sportu (FFSA), využil pokročilého procesu ladění. A290_β je vůz plný nečekaných překvapení a slibuje nezapomenutelný zážitek z jízdy. Stejně jako koncept Alpenglow odhalený v roce 2022 má A290_β středovou pozici řidiče, podobnou pozici v jednomístném voze, takže řidič zažívá pocit, že je s vozem dokonale propojen. A290_β může přepravovat dva cestující usazené po obou stranách a mírně za řidičem, aby si mohli plně vychutnat podívanou, kterou toto jedinečné třímístné uspořádání nabízí.

Díky telemetrickému volantu a obepínajícím skořepinovým sedadlům, optimalizovaným aerodynamickým tvarům a přívodům vzduchu pro lepší chlazení, centrálnímu místu řidiče a hydraulické ruční brzdě je A290_β důstojným dědicem závodních vozů Alpine. S tímto vozem je vše připraveno na tu pravou show!

Tři exkluzivní a inovativní modely "garáže snů" Alpine – malý sportovní vůz, crossover GT a náhrada modelu A110 – budou stoprocentně elektrické. Model A290_β je předzvěstí sériového městského sportovního vozu, který se bude vyrábět od roku 2024 v továrně v Douai v rámci projektu ElectriCity na platformě CMF-B EV Aliance určené pro elektromobily segmentu B. Jeho elektromotor se bude rovněž vyrábět ve Francii, v továrně Megafactory ve městě Cléon.

„V modelu A290_β se mísí závodní duch a městské vlivy. Je určen nové generaci nadšenců. Svými proporcemi a technickými detaily nás bere na cestu do světa znovuobjeveného sportovního stylu. V souladu s odbornými znalostmi společnosti Alpine, pokud jde o zprostředkování toho pravého požitku z jízdy, jsme do středu kabiny umístili řidiče. Exteriér i interiér vozu A290_β je navržen tak, aby tento hlavní princip naplňoval. Při přechodu na elektrický pohon je to způsob, jak dát najevo naši oddanost DNA značky Alpine a duchu, v němž vyvíjíme vozy Alpine zítřka.“ Antony Villain, Ředitel pro design, Alpine

DESIGN A MATERIÁLY

100% ELEKTRICKÝ SPORTOVNÍ VŮZ, KTERÝ NABUDÍ VAŠE SMYSLY


Ve stejném duchu jako koncepční vůz Alpenglow odhaluje Alpine A290_β designové módy, které budou charakterizovat vozy „garáže snů“. I tento předváděcí vůz nese výrazné znaky, jako jsou ikonická kola Alpine, kokpit inspirovaný závodním stylem a ušlechtilé a inovativní materiály.

Sdílení a vášeň v srdci konceptu A290_β
Předváděcí vůz Alpine A290_β byl vytvořen ve snaze umožnit pasažérům pocit splynutí s vozem. Spojuje legendární vášeň značky pro závodění s jedinečným pocitem z jízdy ve voze Alpine. Vůz tak protíná purpurová podélná osa, která zdůrazňuje výkon, rychlost a techničnost a symbolizuje splynutí člověka s technikou. Příčná modrá osa vyjadřuje splynutí a sdílení mezi řidičem a jeho spolujezdci. Táhnoucí se linie od modré k purpurové zdůrazňuje propojený vztah mezi těmito dvěma vjemy.

Design exteriéru: ve jménu výkonu
A290_β v sobě spojuje všechny ingredience značky Alpine, aby nabídl zcela nový zážitek z jízdy a dovedl elektrický sportovní charakter na vrchol. Jeho dynamická a rezolutně moderní karoserie kombinuje svalnaté tvary s ostrými technickými detaily, což dokazuje ambici vozu zaměřit se na výkon. S délkou 4,05 m, šířkou 1,85 m a výškou 1,48 m předznamenává tento předváděcí vůz živý a agilní sériový vůz s krátkým rozvorem a širokým rozchodem kol, který slibuje sportovní a mobilní zážitek z jízdy při zachování nejlepší stability ve vysokých rychlostech.
-> Aerodynamické tvary pro potěšení z jízdy
Konstruktéři předváděcího vozu A290_β Alpine promysleli každý detail, aby maximalizovali aerodynamické vlastnosti a potěšení z jízdy. Například přední maska je vybavena velkými otvory pro přívod vzduchu, které zlepšují pronikání i chlazení. Ke zlepšení přítlaku přispívají také ztenčená zrcátka. Směrová světla zdůrazňují agilní a dynamické tvary vozu.
Na spodní straně a pod předními světlomety byly vytvarovány další výstupy vzduchu, které umožňují plynulé proudění vzduchu a opět evokují svět závodění. Další umocnění závodního ducha je zřejmé skrze viditelné ventilátory baterie, které připomínají ventilátory výkonných herních počítačů.
Čelní sklo výrazně přesahuje kapotu, aby zdůraznilo spojení exteriéru s interiérem a plně zvýraznilo centrální pozici řidiče. Poskytuje také jedinečný výhled na přístrojovou desku ve tvaru šípu, inspirovanou přídí vozu Formule 1. Tato jedinečná architektura navazuje na exteriér vozu zpětnými zrcátky.
-> Světelný podpis ve tvaru písmene X
Dvojitý světelný znak "X" na přední straně modelu A290_β přímo předznamenává sériový model.
V některých ohledech je inspirován světlomety kultovního modelu A110 a historických soutěžních vozů. Zadní světla jsou svislá jako světla na vytrvalostním voze A470, zatímco centrální brzdové světlo zasahuje dovnitř skrze zadní okno a splývá s centrální osou světel. Všechny světlomety vozu se řídí barevnými kódy použitými v designu: purpurová barva prochází celým vozem od světlometů až po zadní světla, zatímco modrá barva se nachází ve zpětných zrcátkách a směrovkách.

Tříbarevná kola
Hliníková kola modelu Alpine A290_β jsou věrným předobrazem kol budoucího sériového vozu. Díky jedinečnému grafickému výřezu využívají tři barvy: pudrově bílou, nazvanou "Snow Alpes", shodnou s barvou karoserie, klasickou lesklou minerální černou, která dodává intenzitu spodní části vozu, a modrou barvu ráfku, čímž vytvářejí ikonický ráfek, specifický pro tento vůz. Uprostřed těchto 20palcových kol je do kulatého tvaru kola zasazen čtvercový výřez, který dodává dynamiku a originalitu.

Pneumatiky vyrobené na míru, výsledek společného vývoje dvou ikonických francouzských značek
Specifické pneumatiky byly vyvinuty výhradně pro tento model ve spolupráci se společností Michelin v rámci obnoveného partnerství na podporu elektrifikace modelové řady Alpine. Budou montovány na všechna vozidla v garáži Alpine Dream. Aby zapadly do grafického univerza předváděcího vozu a připomínaly identitu značky Alpine, byly na úrovni technických klínových prvků pneumatiky vůči ráfku umístěny dva bílé trojúhelníky. Název Michelin, výrazně vyvedený v bílé barvě na bočnici, doplňuje design a zdůrazňuje partnerství s francouzským výrobcem. Francouzský výrobce bude dodávat 19palcové vysoce výkonné pneumatiky, které splňují požadavky Alpine na výkon a agilitu. Pneumatiky budou označeny výhradně pro Alpine a zajistí ideální kalibraci a výkon budoucího sériového vozu A290.
-> Barva těla inspirovaná horami
V dokonalé harmonii s alpským světem je A290_β inspirována čistotou sněhu. Jeho karoserie lakovaná v pudrově bílé barvě odhaluje při přiblížení světla odlesky sněhu. Tento krystalický efekt, připomínající čerstvé sněhové vločky, se na karoserii díky strukturovanému laku třpytí a jiskří. A aby s touto barvou kontrastovaly a připomínaly skalnatou stranu hory, jsou všechny spodní části – prahy, přední lišta, spodní část vozu – vyrobeny z kovaného karbonu s modrým elementem, který umocňuje ultra-technickou stránku vozu. Dvoubarevný výřez s černou metalízou na střeše a kapotě zdůrazňuje silný charakter vozu a dává do popředí centrální řízení.

Design interiéru: fúze a vášeň
Zatímco exteriér předváděcího vozu Alpine A290_β předznamenává sériový vůz, interiér je mnohem koncepčnější a je postaven na inovativní architektuře, která staví řidiče do centra hry. Tuto jedinečnou pozici řidiče umocňují dvě světelné osy, purpurová a modrá.
Mezi interiérem a exteriérem vozu existuje úzký vztah, který je zdůrazněn širokým přesahem čelního skla na kapotě, jenž plně zvýrazňuje centrální pozici řidiče. To umožňuje jedinečný pohled na přístrojovou desku ve tvaru šípu, inspirovanou přídí vozu Formule 1. Přístrojová deska ve tvaru šípu se táhne přes celou šířku kabiny a spolu se zrcátky zasahuje i do vnějšího prostoru. Dále se rozšiřuje podél vodorovné osy vozu ve spodní části kapoty a v zadní části, kde spoiler zasahuje do páteře podvozku. V této ose jsou sladěny všechny jízdní funkce. To podtrhuje fúzní harmonii mezi interiérem a exteriérem a zdůrazňuje význam centrálního pohonu v celkovém designu A290_β.
Interiér je inspirován soutěžními vozy a jeho sportovní a minimalistický kokpit je věnován výkonu a efektivitě. Příkladem je volant s mnoha prvky inspirovanými závodními vozy, stejně jako skořepinová sedadla a bezpečnostní pásy.
-> Centrální pozice řidiče
Sportovní městský vůz inspirovaný automobilovými závody a koncepčním vozem Alpenglow: to je krédo modelu A290_β. Jeho architektura se třemi sedadly a středovým řízením je toho dokonalou ilustrací. Záměrem je, aby řidič splynul s vozem a zároveň umožnil cestujícím maximální zážitek. Řidič je spojen s vozovkou a zůstává soustředěný na zážitek z jízdy. Cestující, kteří jsou považováni za spolujezdce, ho sledují při práci a prožívají přitom tytéž pocity.
-> Karbonová skořepinová sedadla
Skořepinová sedadla se 100% karbonovou strukturou připomínají alpskou lehkost. Jsou vybavena soutěžními bezpečnostními pásy Sabelt. Sedadla byla pečlivě navržena tak, aby zdůraznila sportovní charakter a zajistila dokonalé usazení. Sedadlo řidiče je potaženo technickým retroreflexním materiálem zvaným "ultralumen", který při kontaktu se světlem odhaluje velmi grafické vzory: trojúhelníky evokující jak tři sedadla vozidla, tak horu, emblematický symbol značky Alpine. Klika umístěná u nohou řidiče, speciálně navržená pro tento výstavní vůz ve spolupráci s řidičem Alpine, umožňuje rychlé otevření dveří za méně než 7 sekund. Jedná se tedy o neotřelý designový objekt, který zároveň obsahuje prvky zajišťující vysokou úroveň bezpečnosti.
-> Přístrojová deska ve tvaru šípu
Přístrojová deska vozu Alpine A290_β má výrazný výřez ve tvaru šípu, který zvýrazňuje centrální pozici řidiče, ale také zdůrazňuje rychlost a výkonnost a dává řidiči pocit naprosté kontroly nad vozem. Tato stylistická výpůjčka nabízí ještě větší dynamiku kabiny předváděného vozu, kde je každý detail dotažen do krajnosti.
Modrá linie provází design interiéru. Například se jí kříží přístrojová deska, která přímo navazuje
na dveře. Druhé modré světlo pochází ze směrovek umístěných pod zrcátky. Tento odraz je viditelný pro řidiče uvnitř vozidla a potlačuje palubní výstrahu, která signalizuje aktivaci blinkrů. Modrá linie sleduje uspořádání interiéru a sedadel a propojuje tak jezdce, spolujezdce a vůz.
-> Minimalistický a vysoce funkční kokpit
Všechny funkce vozu jsou umístěny v centrální části u řidiče. Konzole umístěná na střeše umožňuje rychlý přístup k několika funkcím: blinkrům, nastavení světel atd. Zvláštností tohoto předváděcího vozu je to, že uvnitř není žádná obrazovka, a to se záměrem umožnit řidiči soustředit se výhradně na řízení a závodění. Má však velmi tenký head-up displej na volantu, který zobrazuje informace související s vozem, jako je rychlost a úroveň nabití baterie. Řidič má k dispozici také přilbu s dalším zobrazovacím systémem, který mu poskytuje živé informace o závodě: případné vlajky od závodních komisařů, podmínky na trati, informace o ostatních vozech atd. Propojení s motoristickým sportem se stává zřejmým a nutí řidiče i spolujezdce prožít tento jedinečný zážitek. Sériový vůz bude také navržen na základě zážitku z jízdy. Kokpit bude orientován na řidiče, a to jak fyzicky, tak i z hlediska multimediálního systému a souvisejících virtuálních rozhraní, jako je palubní telemetrický systém a animace Alpine.
-> Tlačítko „pro předjíždění“ jako na závodním volantu
Volant modelu A290_β je přímo inspirován volanty soutěžních vozů Alpine, A470 LMP2 a A523 F1. Jeho geometrický design ve tvaru joysticku v sobě integruje velmi přesné funkce, jako je červené tlačítko označené "OV" pro "předjíždění", které umožňuje velmi rychle získat dodatečný výkon, a to na 10 sekund. Podmínky použití tohoto tlačítka byly definovány tak, aby se optimalizovala bezpečnost: lze jej aktivovat pouze na suché trati a znovu použít po čekací době, která je minimálně stejná jako doba jeho použití.
Toto tlačítko pro předjíždění bude přítomno ve všech modelech budoucí 100% elektrické řady Alpine, která tak bude přímo odkazovat na automobilové závody a F1. Další funkce, jako je rádio, volič jízdních režimů, nastavení ABS a tlačítko pro omezení rychlosti zastávek v boxech, jsou rovněž ergonomicky integrovány do volantu pro lepší kontrolu nad řízením. Volant budoucího sériového sportovního vozu bude obsahovat některé z těchto funkcí, například tlačítko pro předjíždění, nabíjení a volič jízdních režimů.

Kontrastní a technologicky vyspělé materiály

Interiér modelu A290_β je jedinečný svou architekturou, ale také výběrem použitých materiálů, které jsou sofistikované, ušlechtilé, moderní a high-tech.
-> Odolná a technická kůže
Palubní deska je potažena kůží s certifikovaným opracováním, které je šetrné k životnímu prostředí. Působí velmi zvláštním a příjemným dojmem. Na výplních dveří je kůže zpracována pomocí laseru, aby vytvářela různé kontrasty a zdůrazňovala technický a high-tech aspekt čalounění. Kůže je také zdobena decentní výšivkou, která zvýrazňuje některé konstrukční části vozidla, například podvozek.
-> Trojúhelník, výrazný identifikační motiv
Motiv trojúhelníku, poznávací znamení značky Alpine, se nachází na bočních oknech, která jsou pokryta matným lakem a dodávají předváděcímu vozu moderní, technicistní vzhled. V noci jsou tyto kresby, které se díky světelné atmosféře interiéru rozsvítí modrou a purpurovou barvou, zárukou jedinečné a dechberoucí show. Tento motiv je instalován v celém voze a je různě zpracován. Cílem je zachovat grafickou soudržnost a vnést do kabiny eleganci která je značce vlastní. Na volantu se uprostřed nachází také malý trojúhelník ve tvaru krystalu, který se objevil již v koncepčním voze Alpenglow.
-> Pískovaný hliník
Hliník je použit uvnitř i zvenčí, aby ztělesňoval lehkost vozu Alpine, ale zároveň připomínal sportovní a ambiciózní stránku tohoto předváděcího vozu. Například ruční brzda je vyrobena z pískovaného hliníku a je potažena kůží. Tento pískovaný hliník využívají i další díly, jako jsou opěrky nohou, ozdobné vložky ve dveřích a lamely na konci palubní desky.
-> Reflexní materiály
Pro zvýraznění efektu centrální jízdy a podtržení originální architektury kabiny byl na horní části palubní desky a volantu a na sedadle řidiče použit "ultralumen" reflexní materiál. Při záblesku světla tento technický materiál odhalí pouze podstatné prvky související s potěšením z jízdy a opět zdůrazňuje ústřední místo, které je přisuzováno řidiči a sportovním aktivitám.
Na bocích a přední části je vyveden název "Alpine" s kovovým efektem. Modré, bílé a purpurové" vlaječky připomínají designový směr předváděcího vozu a posilují jeho identitu.

SPORTIVITA

DOKONALÉ SLADĚNÍ

K tomu, aby předváděcí vůz A290_β dosáhl své dokonalosti a dynamičnosti, bylo zapotřebí četných zkoušek a testování i sebemenších detailů. Testovací jezdci, stejně jako inženýrské a designérské týmy značky, strávili desítky hodin na trati, aby optimalizovali jednotlivá nastavení s cílem maximalizovat pocity zažívané na palubě. Cílem je nabídnout řidiči i cestujícím jedinečný zážitek.

Know-how vývojových týmů v oblasti elektrické konstrukce, které již bylo úspěšně nasazeno na prototypu A110 E-ternity, bylo potvrzeno a ztělesněno v modelu A290_β. Dokládá tak mobilizaci inženýrů pro návrh budoucích elektrických modelů řady a jejich připravenost znovu objevit a formulovat nové módy sportovního ducha budoucnosti.

Bezkonkurenční výkon
Pro zefektivnění tohoto výstavního vozu vsadily vývojové týmy Alpine na technologii Torque Vectoring, která umožňuje řídit točivý moment přenášený na každé kolo zvlášť. Výsledkem je rovnováha, která podporuje nejlepší možný výkon jak v přímém směru, tak v zatáčkách, což přináší nezapomenutelné zážitky. Sériový vůz bude rovněž vybaven systémem řízení točivého momentu, přizpůsobeným jeho konstrukci. Dalším velkým překvapením nového sportovního vozu Alpine je přítomnost nového víceprvkového zadního zavěšení. To zaručuje nejlepší kompromis mezi dynamikou a komfortem a je u vozů této kategorie vzácnou výsadou.

Jedinečné nastavení
Podvozek modelu Alpine A290_β byl upraven na míru, díky čemuž se předváděný vůz chová velmi "hravě" při nízkých a středních rychlostech a poskytuje maximum pocitů. Při vysokých rychlostech je vůz velmi stabilní, což zajišťuje intenzivní a zároveň uklidňující jízdu. Tlumiče, pružiny zavěšení a přední i zadní stabilizátory byly optimalizovány tak, aby vznikl vůz, s nímž je radost jezdit na jakékoli silnici. Rozsáhlým vývojem prošly také brzdové a chladicí systémy, aby byla zajištěna jejich optimální účinnost. Malý sportovní elektromobil bude vybaven také vysoce výkonným čtyřpístkovým brzdovým systémem Brembo, který je identický s brzdovým systémem modelu A110.
Po vzoru svého předchůdce bude také vybaven hydraulickými nárazníky odpružení, které budou lépe tlumit nárazy a zajistí jak špičkový pocit z jízdy, tak optimální ovladatelnost karoserie za všech podmínek. Tato technologie umožní specifické vyladění tlumičů tak, aby poskytovaly vynikající agilitu a komfort.

Tři jízdní režimy pro všechny typy tratí
Několik nastavení je přístupných přímo pomocí tlačítek na volantu, aby bylo možné optimalizovat chování předváděcího vozu v reálném čase. Systém ABS lze nastavit prostřednictvím 11 poloh s různými reakcemi v závislosti na přilnavosti k vozovce.
K dispozici jsou také tři jízdní režimy specifické pro danou trať: "mokrý", "suchý" a "plný (full)". Tyto tři strategie byly optimalizovány a parametrizovány tak, aby bylo možné chování vozidla přizpůsobit povětrnostním podmínkám. Na mokré trati je reakce vozu v režimu "mokro" mnohem plynulejší a nabízí větší trakci a stabilitu. V režimu "sucho" je chování vozidla zcela odlišné, s větším prokluzem a agresivitou na kolech. A konečně verze "full" umožňuje, stejně jako tlačítko "overtake", přístup k maximálnímu výkonu elektromotorů.

DIGITÁLNÍ

OD REÁLNÉHO K VIRTUÁLNÍMU, NOVÁ INTERPRETACE MATERIÁLU

Představa předváděcího vozu od A do Z není jen o jeho fyzickém vývoji. Tým designérů Alpine pod dohledem Antonyho Villaina, ředitele designu značky, vzal kvintesenci svých nápadů a interpretoval je ve virtuálním světě. Digitální dvojník vozidla byl navržen s použitím nového typu materiálu, který nelze realizovat ve fyzickém světě. Celý exkluzivní zážitek je tak přepsán do digitální podoby. A290_β tak bylo možné najít nejen na fyzickém okruhu, ale také v simulátoru nebo videohře.

Born-digital: 100% digitální výstavní vůz
Tento virtuální výzkum vedl k vytvoření dvou typů nových materiálů. První z nich, který je více strukturální, vyjadřuje maximální lehkost mechanické konstrukce vozu, jako je tomu v reálném životě u hliníku. Nazývá se "0A1" a evokuje počítačové kódování 0 a 1 a písmeno A, které odkazuje na značku Alpine. Je použit pro strukturu přístrojové desky a sedadla řidiče.
Druhý inteligentní materiál, spíše ve vyjádření emocí řidiče, převádí pohyby vozidla, extrémní pocity z jízdy Alpine. Virtuální řidič a stroj se stávají jedním celkem pro extrémní výkon přímo s uživatelem. Například materiály a barvy se mění podle rychlosti, trajektorie nebo zrychlení pro co nejintenzivnější pohlcující zážitek. Tyto živé virtuální materiály předávají informace a stávají se tak jakýmsi neviditelným kopilotem, který nahrazuje obvyklé přístroje. Tato verze born-digital posouvá hranice potěšení z jízdy a spojení člověka a technologie.

a290__show-car__2_.jpg
a290__show-car__1_.jpg
a290__show-car__3_.jpg
Prodáváme vozy značek
Cookies